Kolejna niedziela XVII Festiwalu Teatrów

Życie od teatru różni się tylko tym, że w życiu nie ma prób generalnych.”
Ewa Nowak

IMG_3773.JPGDruga festiwalowa niedziela rozpoczęła się 25 listopada 2018r. o godzinie 16.15.Sala widowiskowo – sportowa Szkoły Podstawowej w Trzęsówce wypełniła się po brzegi, gdyż tego dnia w sześciu przedstawieniach zaprezentowali się uczniowie z Cmolasu, Hadykówki i Trzęsówki. Zanim jednak doszło do prezentacji przedstawień, dyrektor szkoły pan Krzysztof Wrona przywitał wszystkich przybyłych gości: uczniów, nauczycieli, rodziców, dyrektorów szkół, przedstawicieli władzy lokalnej, emerytowanych nauczycieli oraz jury.

Jako pierwsze na scenie zaprezentowały się dzieci z Przedszkola Niepublicznego-Ochronki św. Józefa w Cmolasie w „Bajce o dobroci”. Oczom widza ukazały się wróżki, które obdarzały malutką księżniczkę różnymi darami. Zostały one jednak uznane przez królową za nietrwałe, dlatego swej córce ofiarowała dobre serce. Uznała bowiem, że dobroć to jedyny skarb niewyczerpany. Dzieci do występu przygotowały panie: Magdalena Wiącek, Beata Micek, Beata Mycek oraz siostra Barbara Góra.

Grupa teatralna „Orlęta” ze Szkoły Podstawowej w Cmolasie przypomniała historię Mary i Colina – bohaterów „Tajemniczego ogrodu”. W pięknej scenerii magicznego ogrodu młodzi aktorzy przypomnieli, co tak naprawdę jest ważne w życiu każdego człowieka – zdrowie, przyjaźń, rodzina, odpowiedzialność oraz marzenia, które mogą się spełnić, jeśli się w nie wierzy. Spektakl wyreżyserowały panie: Edyta Urban, Renata Krakowska, Halina Guściora oraz pan Tomasz Wilk.

Zespół teatralny ze Szkoły Podstawowej w Hadykówce zaprezentował sztukę pt. „Karaluchy”. Widzowie mieli okazję spojrzeć na świat oczyma karaluchów oraz mysz poszukujących resztek jedzenia na podwórku i wysypisku. Okazuje się, że rywalizacja, niecne zachowania, drobnostki, przyjemności, godne postawy są charakterystyczne nie tylko dla ludzi. Uczniów do występu przygotowały panie: Agnieszka Magda, Klaudia Skiba oraz Ewa Chmielowiec.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Trzęsówce wystąpili w przedstawieniu pt. „Baśniowy ambaras”. Na scenie pojawiły się znane postacie baśniowe, ale w nieco innych rolach. W świecie bajek doszło bowiem do sporego zamieszania: Baba Jaga jako Jadwiga – bizneswoman postawiła pensjonat, a krasnoludki opuściły swoją chatkę. Przyczyną tego chaosu jest fakt, że „dzieci bajek nie czytają, zatem bajki umierają”. Dopiero wróżka Fantazja, zachęcając do czytania bajek i rozwijania wyobraźni, przywróciła porządek. Spektakl wyreżyserowały panie: Barbara Kaczmarska, Małgorzata Jemioła oraz Anna Szostak.

Do kolejnego występu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Cmolasie (klasy gimnazjalne) przygotowały panie Anastazja Gancarz i Magdalena Czwałga oraz pan Tomasz Wilk. Uczniowie przedstawili sztukę pt. „Kopciuszek – historia prawdziwa”. Ta współczesna wersja „ Kopciuszka”, mimo że jest zbliżona do baśniowej i kończy się dobrze, to jednak zawiera nieco inną puentę – rodzina jest w życiu najważniejsza.

Prezentacje przedstawień teatralnych zamknął występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Trzęsówce, którzy swoje umiejętności aktorskie pokazali w spektaklu pt. „Mamo, umieram…” Jest to żartobliwe spojrzenie na proces powstawania sztuki, tym bardziej zaskakujące, że dotyczy ona …śmierci. Jak się okazuje umierać można na różne sposoby – szybciej, wolniej, klasycznie czy nowocześnie, a wszystko po to , by osiągnąć niecny cel – śmierć reżysera. Całe szczęście, że to nie życie, tylko próba generalna. Uczniów do występu przygotowała pani Elżbieta Wilk i pan Tomasz Mokrzycki.

Występ uczniów z Trzęsówki zakończył tego dnia spotkanie z teatrem w naszej szkole, lecz to nie koniec występów w ramach XVII Festiwalu Teatrów. Na kolejne zapraszamy już za tydzień

J.Fryc