XVI Festiwal Teatrów rozpoczęty…

IMG_1834.JPGTeatr mój widzę ogromny,
wielkie, powietrzne przestrzenie,
ludzie je pełnią i cienie,
ja jestem grze ich przytomny.

Ja słucham, słucham i patrzę
poznaję – znane mi twarze
ich nie ma – myślę i marzę,
widzę ich w duszy teatrze.

Słowami Stanisława Wyspiańskiego, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Zygmunta Nowakowskiego, pan Krzysztof Wrona,  rozpoczął XVI Festiwal Teatrów. Dzień 19 listopada, chłodny, ale pogodny, zgromadził  na sali widowiskowo – sportowej licznych gości. Gospodarz uroczystości serdecznie powitał małych i dużych aktorów, nauczycieli, opiekunów, reżyserów, rodziców, którzy już 16 lat wpisują się w tradycję naszej szkoły.

Nasz Festiwal zaszczycili swoją obecnością goście: Poseł na Sejm z Ziemi Kolbuszowskiej, pan Zbigniew Chmielowiec; orędownik działania Opatrzności, ks. Prałat Tadeusz Kulig; radni powiatowi – pan Krzysztof Sochacki i pan Ryszard Sukiennik (sołtys Trzęsówki); skarbnik powiatu kolbuszowskiego, pani Małgorzata Mokrzycka – Kwaśnik; wicewójt gminy Cmolas, pan Lesław Budzisz; przewodniczący Rady Gminy Cmolas, pan Stanisław Sukiennik; radni gminy Cmolas -pan Waldemar Zieliński i pan Ryszard Warzocha; dyrektorów szkół : panią Katarzynę Brózda – SP w Cmolasie, panią Dorotę Terlagę– SP w Jagodniku, panią Danutę Gacek –SP w Ostrowach Baranowskich, panią Agnieszkę Magdę – SP w Hadykówce, panią Katarzynę Żądło – SP w Porębach Dymarskich; reprezentanci Rady Rodziców ze wszystkich szkół z przewodniczącą RR z Trzęsówki, panią Zofią Kraczkowską – Magdą; emerytowani nauczyciele w osobie pani Genowefy Myszki; sponsorzy – rodzinna firma Bujaków; przedstawiciel Korso Kolbuszowskiego – pani Lidia Wyzga; kronikarz z Cmolasu – pan Robert Wilk oraz pani Urszula Blat z Twojego Radia Cmolas, rejestrująca całość wydarzeń, by można było ich odsłuchać na radiowej antenie.

Słowa powitania popłynęły  także do jurorów XVI Festiwalu Teatrów: pani Moniki  Ochałek – reprezentanta Teatru Siemaszkowej w Rzeszowie, pana Stanisława Napiórkowskiego – uczestnika warsztatów aktorskich, współorganizatora Radia Feniksoraz pani Justyny Niepokój – Gil – etnografa Muzeum w Kolbuszowej.

Następnie głos zabrał pan Lesław Budzisz, który życzył małym aktorom owocnych występów przypominając im, że najważniejsze jest uczestnictwo i ono jest największym wyróżnieniem. Zaś gospodarz uroczystości, pan Krzysztof Wrona, otwierając XVI Festiwal przeniósł nas w krainę baśni i marzeń…

Po części oficjalnej nastąpiły prezentacje sześciu spektakli teatralnych. Jako pierwsza wystąpiła grupa Marionetka ze szkoły w Hadykówce z przedstawieniem „Zamieszanie w Krainie Bajek”. Otóż do ww. krainy przybyły wróżki złej mocy, które kochają waśnie i pomieszały wszystkie bajki. Wszystko stanęło na głowie – Jaś i Małgosia trafili do Czerwonego Kapturka, wilk został sam, a Baba Jaga nie miała kogo straszyć. Na prośbę bohaterów bajek król Baj przywrócił porządek w Krainie Bajek. „ Zabierz nas do Krainy Bajek niezapomniany  panie Andersenie, , niechaj przez chwile nam się zdaje, że może każde spełnić się marzenie…”- słowami piosenki dzieci zachęcały do odwiedzenia świata fantazji.Przedstawienie wyreżyserowały panie -Agnieszka Magda i Monika Kosiorowska–Puk.

Grupa Smerfy z kl. „O” z Jagodnika przedstawiła sztukę pt. „Karnawał u Smerfów”. Dzieci przebrane za smerfy w zabawny sposób przedstawiły jak przywitały Nowy Rok oraz jak bawią się podczas karnawału. Na końcu wszystkie radośnie zatańczyły wokół choinki, bo „po to jest karnawał, by uciechę wszystkim dawał”, zaś morał z bajki jest taki: „Tam, gdzie przyjaźń jest i zgoda, nie straszna zima ani mroźna pogoda”. Przedszkolaków  do występu przygotowała pani Katarzyna Lewandowska.

Z kolei grupa uczniów z kl. VI pn. „Zielone Wzgórze” z Trzęsówki przybliżyła kilka odsłon z pobytu Ani Shirley na Zielonym Wzgórzu u Maryli i Mateusza Cuthbertów. 11 – letnia Ania, sierota, ze swym pozytywnym nastawieniem do życia stała się radością i pociechą dla swoich opiekunów, a jej szalone przygody np. spotkanie z panią Małgorzatą Linde czy poczęstunek Diany „sokiem malinowym” wywołały uśmiechy na twarzach i przypomniały smaki dzieciństwa. Do występu przygotowały uczniów panie: Henryka Misiak i Magdalena Pluta – Ślusarz.

Dzieci z klas I – III ze szkoły w Jagodniku zaprezentowały sztukę pt. „Jaś i Małgosia uczą oszczędzania”. Bohaterowie bajki uzbierały w lesie dzban malin i chciały wrócić do domu, ale zabłądziły. Znalazły domek Baby Jagi , która nie potrafiła gospodarować pieniędzmi. Zabrały ją więc  do szkoły, gdzie nauczyła się oszczędzać pieniądze w SKO, podobnie jak Kopciuszek, który zbiera na nowe pantofelki. Tak spełniają się marzenia… Do prezentacji przygotowały uczniów panie: Anna Guźda i Paulina Rzeszutek.

Grupa Iskierki ze szkoły  w Porębach Dymarskich zaprezentowała sztukę „Kot w butach” wg utworu Jana Brzechwy. Bohater utworu, na pozór zwykły kot, staje się własnością syna młynarza, wypędzonego z domu. Kot potrafił mówić, a buty sprawiły, że chodził na dwóch nogach jak człowiek. Robił wszystko, aby jego pan był szczęśliwy – okłamywał, oszukiwał, używał podstępu. Jednak dzięki temu odmienił życie młynarczyka – biedny Janek został mężem pięknej królewny.  Dzieci do występu przygotowały panie – Katarzyna Żądło i Monika Frączek.

Ostatnim występem w tym dniu była inscenizacja utworu „Kłopoty Burka z podwórka”w wykonaniu grupy przedszkolaków „Przyjaciele i miłośnicy zwierząt”z Trzęsówki. Burek rozpaczał, bo przyszła zima, a on  nie miał ciepłej budy. Dorośli byli zajęci inną pracą,  jedynie ich synek, Filipek, zrozumiał potrzebę swojego pieska i zrobił mu nowa budę. Z bajki natomiast płynie nauka, by opiekować się zwierzętami w zimie – budować karmniki, paśniki.Aktorów do występu przygotowały panie: Ewelina Pięta, Monika Oczeretko i Ewa Miroś.

Na tym zakończyła się pierwsza niedziela prezentacji teatralnych. Na kolejnych spotkamy się już za tydzień.

E. Wilk