Druga Festiwalowa Niedziela

DSC_9655.JPG27 listopada 2016r. o godzinie 16.15 Sala Widowiskowo – Sportowa  w Zespole Szkół w Trzęsówce zapełniła się po brzegi.  Tego dnia miały miejsce kolejne prezentacje przedstawień w ramach XV Festiwalu Teatrów. Dyrektor szkoły, pan Krzysztof Wrona, serdecznie przywitał wszystkich młodych aktorów, ich rodziców, babcie i dziadków, opiekunów grup teatralnych. Talenty  aktorskie uczniów przybyli również podziwiać: ks. Stanisław Majda, radni Gminy Cmolas – Waldemar Zieliński i Wojciech Skiba, dyrektor SP w Ostrowach Baranowskich p. Danuta Gacek, dyrektor SP w Jagodniku p. Dorota Terlaga, dyrektor Gminnej Biblioteki w Cmolasie p. Danuta Zuba, reprezentanci Rady Rodziców, emerytowani nauczyciele, reprezentanci rodzinnej firmy przewozowej Bujaków oraz Jury. Tej niedzieli publiczność mogła obejrzeć sześć  przedstawień.

Jako pierwsze na scenie zaprezentowały się dzieci z klasy zerowej z ZS w Trzęsówce. Młodych aktorów zobaczyliśmy w inscenizacji wiersza Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”. Pasażerowie lokomotywy urzekli widzów nie tylko strojami, ale też żywiołowością i swobodą poruszania się po scenie.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Jagodnika wystąpili w spektaklu zatytułowanym „Dobro zawsze powraca”. Przedstawili historię pewnej żebraczki, która tułając się po wsi próbowała uprosić dla siebie od gospodarzy chociaż kawałek chleba. Wiele razy została przepędzona, obrzucona zgniłymi ziemniakami, obdarowana spleśniałym chlebem. Znalazła pomoc u biednych staruszków, którzy mimo swego ubóstwa nakarmili samotną i głodną  kobietę. Za okazane serce spotkała ich nagroda. Spośród wszystkich mieszkańców wsi zaproszonych na zamek to oni zajmują główne miejsce przy stole i zostają ugoszczeni po królewsku przez królową – żebraczkę. Ważne jest bowiem to, by „otworzyć drzwi serca swego dziś, by pomoc nieść i dobrym być”.

Grupa teatralna Krasnoludki z Ostrów Baranowskich zaprezentowała się w przedstawieniu pt. „Śnieżka”. Uczniowie zaproponowali ciekawą interpretację znanej wszystkim baśni. W spektaklu pojawia się lustro, które ma dosyć odpowiadania na ciągle to samo pytanie; Śnieżka – wysportowana dziewczyna znająca wschodnie sztuki walki, której boi się nawet wilk; książę szukający żony (może nią być nawet żaba); Krasnoludki z humorami Smerfów; Czerwony Kapturek i w końcu macocha, która przez pomyłkę zjada zatrutą część jabłka. Przemieszanie bajek i wprowadzenie elementów  języka współczesnego nadały przedstawieniu żartobliwy charakter.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Ostrów Tuszowskich przedstawili sztukę pt. „Sen Renaty”. Tytułowa bohaterka pod wpływem snu zmienia swoje zachowanie i przyzwyczajenia. Do tej pory nie dbała ani o swoje rzeczy (zeszyty, książki, ubrania, zabawki), ani o swój wygląd. Sen o czystej krainie na zawsze zmienił życie dziewczyny. To wspaniała reklama zdrowego stylu życia.

Uczniowie klas I – III ze Szkoły Podstawowej w Trzęsówce zaprezentowali się w spektaklu „Kapryśna Królewna”. Powodem wiecznego zrzędzenia i niezadowolenia królewny było nudne życie, za bardzo powtarzalne i przewidywalne. Dopiero  poznanie świata i ludzi sprawiło, że królewna stała się szczęśliwa „Morał bajki tej jest taki: Śnieżkę maja Krasnoludki, Czarnoksiężnik swe wygody, Dla księżniczki rycerz młody”.

Uczniowie z grupy teatralnej  Eksperyment wystąpili w przedstawieniu pt. „Lekcja z przymrużeniem oka”. Zaprezentowana przez nich lekcja języka polskiego zawierała dużą dawkę humoru i niestety, niechęć do nauki. Całe szczęście , że do tej lekcji – prezentowanej na Festiwalu – musieli się porządnie przygotować.

Na tym zakończyła się druga niedziela spektakli teatralnych. Dziękując za wspólnie spędzony czas, dyrektor szkoły, pan Krzysztof Wrona zaprosił wszystkich gości na kolejne spotkanie z teatrem już za tydzień.

Fryc