XV Festiwal Teatrów rozpoczęty

DSC_9302.JPGDnia 20 listopada 2016r., gdy zegar wskazywał godzinę 16:15, muzy boga Apollina na czele z Melpomeną  objęły we władanie salę widowiskowo – sportową w Zespole Szkół w Trzęsówce, po czym dyrektor szkoły, pan Krzysztof Wrona, uroczyście otworzył jubileuszowy XV Festiwal Teatrów. Przypomniał słowa Kazimierza Korda, że „Dobry teatr ,to nie tylko kwestia środków, ale przede wszystkim zapału twórców” oraz tych , którzy potrafią realizować się na scenie. Następnie powitał serdecznie rodziców, nauczycieli i uczniów przybyłych licznie na prezentacje teatralne. Powitał także gości, którzy obejmują ważne stanowiska, a bez ich wsparcia finansowego trudno byłoby przeprowadzić konkurs festiwalowy.

Do grona tych gości należą:

-wójt gminy Cmolas, pan Eugeniusz Galek,

-przewodniczący Rady Gminy, pan Stanisław Sukiennik,

-sekretarz gminy, pan Marian Posłuszny,

-duchowy sprzymierzeniec szkoły i teatrów, ks. kanonik Stanisław Majda,

-radny powiatu kolbuszowskiego, pan Krzysztof Sochacki;  osoby reprezentujące swoje miejscowości w Radzie:

-pan Wojciech Skiba z Trzęsówki,

-pan Waldemar Zieliński również z Trzęsówki,

-pan Jan Magda z Dąbrówki,

-pan Ryszard Warzocha z Jagodnika.

Pan Krzysztof Wrona powitał także dyrektorów szkół oraz przedstawicieli instytucji związanych z Festiwalem w osobach:

-panią Halinę Mokrzycką z Porąb Dymarskich,

-panią Danutę Gacek z Ostrów Baranowskich,

-panią Agnieszkę Magdę z Hadykówki,

-państwa dyrektorów: Katarzynę Brózdę, Elżbietę Łagodę i Józefa Babiarza z Cmolasu,

-kierownika usług komunalnych, pana Krzysztofa Urbana,

-dyrektorkę SOK w Cmolasie, panią Edytę Kus – Mokrzycką,

-przewodniczącą Rady Rodziców w Trzęsówce, panią Zofię Kraczkowską – Magdę,

-wszystkich emerytowanych nauczycieli z panią Genowefą Myszką na czele,

-reprezentantów rodzinnej firmy przewozowej Bujaków, sponsorów okolicznościowego znaczka XV Festiwalu,

-państwa Bożenę i Krzysztofa Maliborskich, wykonawców pucharów,

-reprezentantkę mediów, panią Lidię Grabiec z „Korso kolbuszowskiego”.

Dyrektor szkoły powitał serdecznie jurorów konkursu:

-panią Monikę Ochałek (po raz kolejny w jury),

-panią Elwirę Ginalską, mgr sztuki,

-pana Stanisława Napiórkowskiego, uczestnika warsztatów aktorskich.

Po przypomnieniu o głosowaniu publiczności na najlepsze przedstawienie, gospodarz imprezy oddał głos panu Eugeniuszowi Galkowi.

Wójt gminy, po krótkiej przemowie życzył, by każdy występ aktora był jego sukcesem, by było mało tremy i  dużo radości.

Jako pierwszy na scenie pojawił się zespół „Orlęta” ze szkoły podstawowej z Cmolasu. Uczniowie wsztuce  pt. „Bezpieczny internet” uświadomili jak niebezpieczne jest nieumiejętne korzystanie z internetu i jakie niebezpieczeństwa czyhają na uzależnionych od komputera. Uczniów do występu przygotowały panie: Edyta Urban i Halina Guściora.

Kolejna grupa „Zielono mi” ze szkoły w Trzęsówce,  w sztuce „Dziecięcy pokój”, ukazała bohaterkę  przeżywającą w pokoju swe dziecięce problemy. W rozwiązaniu ich pomagają jej lalka i miś. Dziewczynka w końcu przekonuje się kto jest jej prawdziwym przyjacielem, wie że na początku trzeba być chociaż trochę smutnym, by być szczęśliwym. Sztukę wyreżyserowały panie: Henryka Misiak i Magdalena Pluta – Ślusarz.

Następnie wystąpiła grupa „Dziewiątka z Zakątka” ze szkoły podstawowej w Cmolasie z przedstawieniem „Przygoda w Wigilię”. Dzieci bawiące się przy trzepaku spotkały Mikołaja, który obiecał, że spełni marzenie jednego z nich, jeśli odnajdzie jego zamek.Bohaterowie wyruszyli na wyprawę, by uwolnić dzieci porwane przez śniegowego ducha. Podczas wyprawy spełniają swoje marzenia.

Dzieci do występu przygotowały panie: Alicja Cichoń i Janina Reguła.

Zespół „Marionetka” z Hadykówki zaprezentował inscenizację pt. „Smerfy”. Tytułowi bohaterowie zostali porwani przez Gargamela i złą czarownicę. Dzięki sprytowi Papy Smerfa uwolniły się i wszystko dobrze się skończyło. Aktorów do występu przygotowały panie: Monika Dworak i Monika Kosiorowska – Puk.

Kolejną grupą występującą na deskach teatru w Trzęsówce był zespół „Gwiazdeczki” ze szkoły w Porębach Dymarskich.Dzieci przedstawiły znaną sztukę „Czerwony Kapturek”, która przestrzega najmłodszych przed dzikimi zwierzętami i przed samodzielnym chodzeniem do lasu. Sztukę wyreżyserowały panie: Monika Frączek i Monika Margańska – Wilk.

Ostatnim zespołem teatralnym prezentującym swoje umiejętności były „Tępe Strzały” ze szkoły podstawowej w Trzęsówce.  Spektakl pt. „Czy taki diabeł straszny…” opowiadał o tym, jak miłość sieroty przemieniła chciwego i bezdusznego bogacza, pomogła mu znaleźć sens życia i uratowała go od potępienia. Uczniów do występu przygotowały panie: Magdalena Pluta – Ślusarz i Elżbieta Wilk.

Wszystkie sztuki odznaczały się wysokim poziomem gry aktorskiej , scenografii. Dostarczyły zebranym wiele radości i wzruszeń. Na następną dawkę emocji zapraszamy już w najbliższą niedzielę 27 listopada.

Elżbieta Wilk